About Vladimir Weiss


Vladimír Weiss se věnuje reportážní a korporátní fotografii se zaměřením na portréty a průmyslové provozy. Při spolupráci s významnou agenturou Bloomberg specializovanou na business zpravodajství objevuje krásu průmyslových provozů, která se stává jeho specializací. Po více, než dekádě strávené u novin je Vladimír zvyklý pracovat a rozhodovat se rychle i ve stresových situacích a vždy dodat fotografie včas. Klienti oceňují, že vždy zachytí jedinečné záběry se silným grafickým elementem v přirozeném i nasvícením prostředí.


Vladimír pracoval na zakázkách jak pro česká i zahraniční periodika, tak i pro korporátní klientelu v Čechách a ve střední evropě. Mezi jeho klienty patří: Bloomberg News agency, Handelsblatt, Financial Times, The Christian Science Monitor, National Geographic Czech Republic, RWE, Bosch, Siemens, G4S, The Prague Post, Leaders Magazine, Prague International Marathon. Byl jedním ze tří oficialních fotografů českého předsednictví Evropské Unie. Jeho fotografie jsou zastoupené ve fotobankách Getty Images a Isifa.

 

 

Vladimir Weiss is a Prague-based editorial and corporate photographer with a passion for industry. He approaches editorial and corporate assignments with dedication and understanding of both the subject and his client's needs. After years working for newspapers, Vladimir started working with Bloomberg, a premium business news agency. He discovered the beauty of the industrial environment and it soon become his main interest. 

After over a decade as a photojournalist, Vladimir is used to working quickly under stressful conditions and tight deadlines. Clients appreciate his ability to artfully capture images with strong graphic elements using both natural and artificial light.   

 

Vladimir has worked on assignments for various Czech and international publications and corporate clients. His clients include the Bloomberg News agency, Handelsblatt, Financial Times, The Christian Science Monitor, National Geographic Czech Republic, RWE, Bosch, Siemens, G4S, The Prague Post, Leaders Magazine,  Prague International Marathon among others. His travel and stock images are represented by Getty Images and ISIFA agencies. He was one of three official photographers of the Czech presidency of the European Union.